Εσείς την ξέρετε; Την έχετε συναπαντήσει σε κάποιο περίπατό σας στον ιερό βράχο;
Εγώ, πάντως, μόλις τώρα πληροφορήθηκα την ύπαρξή της. Και μου άρεσε που τα νέα ήταν (για μια φορά) ευχάριστα.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgz5oaZglsIPSnOucEF4wHJFtLr4uxITb6Y9sYPa52VMJet4dtR6dbF3bqRoWIBxW7Ojs9Lz-F9oxltYPDDHhh5CAAzX8LGztqFwiUNFP0MNDHEglq6QSvn3lfJk45TxYOHCRia1Ckd5nU/s1600/743546_Micromeria_-1-.jpg)
H Μικρομέρια της Ακρόπολης (Micromeria acropolitana) είναι είδος μικρού φυτού του γένους Μικρομέρια (Micromeria) της οικογένειας των χειλανθών (Lamiaceae ή Labiatae).
Αποτελεί ενδημικό φυτό της Αθήνας και συγκεκριμένα του βράχου της Ακροπόλεως, στον οποίο ζει αποκλειστικά. Έχει ύψος 5 έως 30 εκατοστά. Ανθίζει από τον Μάιο έως τον Ιούνιο. Τα άνθη της έχουν χρώμα ροζ.
Το φυτό ανακάλυψαν οι Γάλλοι Βοτανικοί Rene C.J.E. Maire και ο Marcel G.C. Petitmengin, στις 30 Αυγούστου του 1906 (“In Acropoli Athenarum”, 30.8.1906, Maire & Petitmengin, Mission Botanique en Orient no. 1073).
ΕΚ ΤΟΥ thesecretrealtruth.blogspot.com
Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας http://www.tapantareinews.gr, για περισσότερη ενημέρωση. ⭐Εγγραφείτε - SUBSCRIBE: http://bit.ly/2lX5gsJ Website —►http://bit.ly/2lXX2k7 SOCIAL - Follow us...: Facebook...► http://bit.ly/2kjlkot
Δημοσίευση σχολίου
Αφήστε το σχόλιό σας ή κάνετε την αρχή σε μία συζήτηση
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.