Η παρακάτω φωτογραφία, που ελήφθη τον Ιούνιο του 1939, απεικονίζει την έκταση των ανασκαφών της Αγοράς κατά τα πρώτα οκτώ χρόνια. Το λεγόμενο Παλιό Εκκλησιαστικό Σώμα, που βρίσκεται στην οδό Αστεροσκεπάου 25, ήταν στην πραγματικότητα μια ομάδα σπιτιών που συγκρότησαν ένα συγκρότημα προσωρινών αποθηκευτικών χώρων και χώρου εργασίας για τις πρώιμες ανασκαφές (που επισημαίνονται με κίτρινο χρώμα). Όλες οι αρχαιότητες που είχαν βρεθεί μέχρι σήμερα φυλάσσονταν σε αυτά τα κτίρια. Ο σχεδιασμός για την κατασκευή ενός μουσείου για την σωστή απεικόνιση των σημαντικών τεμαχίων και για την στέγαση της τεράστιας ποσότητας ανασκαφέντων υλικών είχε ήδη αρχίσει το 1939, αλλά όλες οι εργασίες κατά την ανασκαφή αναστάλησαν την άνοιξη του 1940 λόγω της έναρξης του Β 'Παγκοσμίου Πολέμου.
Από το Παρατηρητήριο βλέποντας ανατολικά, δείχνοντας την έκταση των ανασκαφών τον Ιούνιο του 1939. Το συγκρότημα της Παλαιάς Ανασκαφής αναδεικνύεται με κίτρινο χρώμα.
Αποθήκη κεραμικής που γειτνιάζει με το γραφείο ρεκόρ όπου κάθεται η Lucy Talcott στο γραφείο της, το 1937
John Travlos εργάζεται στο γραφείο του αρχιτέκτονα, το 1937
Σας
προσκαλώ να εγγραφείτε στο νέο κανάλι μου στο you tube
Να το
στηρίξετε και να έχετε έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση.
Όπως
επίσης μπορείτε να μου στέλνετε στο mail μου dsgroupmedia@gmail.com
τα video σας να τα ανεβάζουμε άμεσα.
Αν σας άρεσε το άρθρο κάντε ένα like, κοινοποιήστε το
στους φίλους σας και μοιραστείτε μαζί τους την γνώση
Δημοσίευση σχολίου
Αφήστε το σχόλιό σας ή κάνετε την αρχή σε μία συζήτηση
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.