Προϊστορική τέχνη
Μεσολιθική περίοδος
Ιδιαίτερη σημασία έχει για τον ελλαδικό χώρο το γεγονός ότι από αυτή την περίοδο χρονολογούνται ουσιαστικά οι πρώτες αναμφισβήτητες μαρτυρίες για ναυσιπλοΐα στο Αιγαίο, με την παρουσία οψιανού της Μήλου στο σπήλαιο Φράγχθι της Αργολίδας καθώς και στο σπήλαιο του Κύκλωπα στα Γιούρα Αλοννήσου που αποτελούν σημαντικές μαρτυρίες για ψάρεμα στην ανοιχτή θάλασσα.
Τα τελευταία χρόνια η έρευνα έχει φέρει στο φως στρώματα με κατάλοιπα της Μεσολιθικής Εποχής και σε άλλες θέσεις όπως το Σιδάρι Κέρκυρας, την Θεόπετρα Θεσσαλίας , τα Γιούρα Αλονήσου, την Κλεισούρα Πρόσυμνας, τον Μαρουλά Κύθνου, και κάποιες υπαίθριες θέσεις στην Αχαΐα, τα σπήλαια της Μάνης κ.ά. Λίγο μετά το 7.000 π.Χ., εμφανίστηκαν στον ελλαδικό χώρο οι πρώτες κοινότητες αγροκτηνοτρόφων, που σηματοδοτούν την μετάβαση στο παραγωγικό στάδιο, δηλαδή στην Νεολιθική Εποχή. Ο χώρος αυτός μάλιστα αποτελεί την πρώτη περιοχή της ευρωπαϊκής ηπείρου που γνώρισε το νέο στάδιο.
Πηγές:
http://www.ime.gr/chronos/01/gr/ml/culture/index.htmlhttp://adamantiossampson.blogspot.nl/2014/07/blog-post.htmlhttp://www.archaiologia.gr/blog/2013/12/16/το-πρόσφατο-έργο-της-εφορείας-παλαιοα/
Δημοσίευση σχολίου
Αφήστε το σχόλιό σας ή κάνετε την αρχή σε μία συζήτηση
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.